Cs. Juhász Sára és Csaba László életművének kutatói blogja

Hogyan kezdődik egy építészettörténeti kutatás?

2019/01/23. - írta: kovacsdani

Jellemzően egy beszélgetéssel. 

Esetünkben 2018 tavaszán, amikor a Csaba család tagjai felvették velem a kapcsolatot Csaba László (1924-1995) és Csaba Lászlóné Juhász Sára (1926- ) építészek életműve kapcsán. Nem kellett a nulláról indítaniuk a dolgot. Csaba László egyrészt kiváló tervezőként ismert, többek közt a hollóházai templom, a 20. századi magyar építészet egyik legfontosabb, ikonikus épületének mestereként. Felesége, Cs. Juhász Sára pedig az úttörő magyar építésznők közé tartozik, aki sokoldalú tevékenységének elismeréseként megkapta a szakma legfontosabb díjának számító Ybl Miklós díjat. 

archiv1.jpgCs. Juhász Sára és Csaba László munkásságának dokumentumai a Csaba család tulajdonában. Fotó: Kovács Dániel 

Egy hosszú alkotói pálya során dokumentumok ezrei halmozódnak fel. Ezek részben a tervezői munkával kapcsolatos anyagok: vázlatok, skiccek, rajzok, kiviteli vagy engedélyezési tervek, makettek, építési fotók, az elkészült művek fényképei, az azokról szóló sajtómegjelenések, levelezések - a sort még hosszan lehetne folytatni. A dokumentumok másik, fontos csomagját képezik a munkahelyekkel és betöltött pozíciókkal kapcsolatos anyagok: önéletrajzok, igazolványok, munkahelyi igazolások, adott esetben a munkautakkal kapcsolatos fényképek, levelek. Egy harmadik, ugyancsak érdekes csoport az alkotó személyes érdeklődését, preferenciáit mutatják, az összegyűjtött szakmai könyvektől és folyóiratoktól a privát szaklevelezésig. És akkor még nem is beszéltem az elmúlt néhány évtizedben lezajlott médiumváltásról, a digitális anyagok megjelenéséről...

archiv2.jpg

Dokumentumok, diatartó és a hodászi templom makettje a családnál őrzött anyagok között. Fotó: Kovács Dániel

A Csaba házaspár esetében ezt az anyagot a mai napig gondosan és büszkén őrzi a család. A beszélgetésünk azzal kezdődött, hogy szeretnék, ha valaki komolyabban foglalkozna a megóvott anyagokkal, erre a kutatásra alapozva pedig örülnének egy nagyobb publikációnak is. A felkérést nem csak megtisztelőnek, de nagyon izgalmasnak is találtam. Művészettörténet szakos diplomázásom idején már volt alkalmam részt venni egy hasonló folyamatban. Szakdolgozatomat Szabó István (1914-1988) építész életművéből írtam, amelynek nyomán azóta saját szervezésű kiállítás, Wikipédia-szókk és több egyéb írás is született. A korábban kissé elfelejtett, kiváló építész részben ezeknek köszönhetően is került vissza a szakmai emlékezetbe: ma Szabó István a 20. század második felének meghatározó alkotói között tartják számon, legfontosabb műve, a farkasréti Mindenszentek-templom pedig műemlék. Nyilván jó lenne egy hasonló folyamatban részt venni a Csaba házaspár kapcsán is. 

Beszélgetésünk után nem sokkal jutott el hozzám a Magyar Művészeti Akadémia Alkotói ösztöndíjpályázata. Az első alkalommal kiírt pályázatra művészeti témákkal lehetett jelentkezni. A havi bruttó 200.000 HUF összegű ösztöndíjat három évig folyósítja az MMA, összesen 300 ösztöndíjasnak (a rendszerbe az első három évben 100-100-100 fő lép be, innentől pedig fenntartják a létszámot). Hasonló alkotói ösztöndíjak számos országban léteznek, de Magyarországon ilyen távlatú, többéves kutatást támogató program, amire intézményfüggetlen szakmabeliek is jelentkezhettek, eddig nem volt.

archiv3.jpg

Cs. Juhász Sára munkásságát bemutató, általa összeállított albumok a család tulajdonából. Fotó: Kovács Dániel

Mivel más forrásunk a kutatás finanszírozására nem kínálkozott, a családdal közösen úgy döntöttünk, hogy pályázok az ösztöndíjra "Az Ybl-díjas építészházaspár, Csaba László és Cs. Juhász Sára életművének feldolgozása" címmel. A kutatási pályázat a két építészről szóló egy-egy kézirat elkészítését célozta meg, a 2021 végéig terjedő időszakban. 

Nagy örömömre 2018 nyarának végén kiderült, hogy elnyertem az ösztöndíjat, ősszel pedig a szerződést követően a kutatás is megkezdődhetett. Az előzetesen leadott munkatervnek megfelelően ez a hagyaték felmérésével indult. Ennek részeként indítom el ezt a blogot is, részben azzal a szándékkal, hogy a folyamat a nyilvánosság számára is követhetővé, átláthatóvá váljon, részben pedig egyfajta kutatásmódszertani kísérletként. 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csabaeknal.blog.hu/api/trackback/id/tr9314584340

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása